Ľudovít Petraško: Fortunátus a jeho čarovný mešec

Pôvodná cena
17,90 €
Cena (bez DPH)
15,45 €
DPH (10%)
1,55 €
Cena (s DPH)
17,00 €

Po stáročia sa tešili mimoriadnej obľube: dobrodružné, hrôzostrašné aj sentimentálne príbehy označované ako ľudové čítanie. Poznali ich aj u nás. Poskytovali zábavu alebo vyvolávali napätie, mnohé pretrvali dodnes: historky o kúskoch šibala Eulenspiegela či obyvateľov mestečka Šilda, nášho Kocúrkova.

Po stáročia sa tešili mimoriadnej obľube: dobrodružné, hrôzostrašné aj sentimentálne príbehy označované ako ľudové čítanie. Poznali ich aj u nás. Poskytovali zábavu alebo vyvolávali napätie, mnohé pretrvali dodnes: historky o kúskoch šibala Eulenspiegela či obyvateľov mestečka Šilda, nášho Kocúrkova. Dokonca história doktora Fausta a jeho paktu s diablom sa dostala i do svetovej literatúry. Prostredníctvom rozprávkového príbehu človek vyjadril svoje odveké túžby: mať stále dostatok peňazí, môcť sa v okamihu premiestniť kamkoľvek na svete. Oboje sa vďaka zázračnému mešcu a zázračnému klobúku splní Fortunátovi na jeho dobrodružných cestách po svete. Ľudové čítanie sa neobmedzuje na jednu národnú literatúru, je to naše spoločné, európske kultúrne dedičstvo. V týchto príbehoch sa zobrazuje síce život, myslenie a cítenie človeka minulých vekov, jednako si uchovávajú poetický pôvab. Preto sa k nim oplatí vracať, povedzme naším prerozprávaním, ktoré vychádza z pôvodných nemeckých prameňov.

Podrobnosti
Vydavateľstvo Pectus, Košice 2021
ISBN 978-80-89435-42-5
tvrdá väzba, počet strán: 190
formát: 120 x 190 mm
VOC s DPH: 11,64 €

Nie sme neomylní, vo svojej práci máme stále čo zlepšovať. Uvítame akýkoľvek komentár, ktorý nám pomôže vyhnúť sa nedostatkom v našej redakčnej práci. Komentáre však môžu pridávať iba prihlásení používatelia. Najprv sa, prosím, prihláste. Ak nemáte ešte účet s údajmi na prihlásenie, môžete si ho vytvoriť zaregistrovaním.