• Vydavateľstvo Pectus, Košice 2023

    Marián Šidlík: Útržky z mojich rán

    Vyznania priateľke, doliehajúca staroba, ako aj momentky z detstva, neraz sprevádzané stratou matky, to sú hlavné témy Šidlíkovej zbierky, ktorá pozostáva z básní spomedzi rokov 2013 – 2020. Autor v nej emotívne rekapituluje osobné skúsenosti, zjavne so všeobecnejšou platnosťou, pokúša sa zachytiť prchavé okamihy a ukotviť ich, dať im význam prinajmenšom vo vlastnom vedomí. Hoci všetko beží vo vychodených koľajach, nepozorovateľne pred zrakmi ostatných sa môže udiať priveľa. Šidlíkove pochybnosti a znepokojujúce správy pritom ukrývajú útechu, vnútornú vyrovnanosť, akú môže získať jedine človek odkázaný sám na seba. Niežeby nezáležalo na tom, čo sa napokon povie, no väčší dôraz sa kladie na privolanie intímnej chvíle, na navodenie atmosféry či zanechanie dojmu.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2022

    Ivan Sogel: O morskej reči

    Sogel nepatrí medzi autorov, ktorí sa vydali na prvú plavbu okolo sveta poézie, skúsenosti získal už omnoho skôr a využil ich práve v básnickej zbierke O morskej reči. Vo vnútorných dialógoch sa najčastejšie obracia k žene, ale neraz polemizuje i s pomyselným druhým ja. Ťažiskom jeho lyriky je intímnosť chvíle. Tá, najmä vo dvojici, je vždy vítaná, umožňuje zabudnúť na problémy či občasnú únavu, prináša nadovšetko dôležité očarenie a poskytuje ešte aj východisko z blúdenia. Jej oslobodzujúcemu účinku nemôže nič zabrániť, ani sklamanie. V tomto presvedčení, keď tvoriť má zmysel napriek ničeniu, autor prirodzene spája hravosť a vážnosť výpovede, zachováva si odstup od skutočnosti a usúvzťažňuje fenomény na hranici jazyka, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nespojiteľné. Využíva tušenie ako kľúč k tajomstvu a vďaka tomu, že sa opiera o vlastnú skúsenosť, dôveryhodne analyzuje vzťah človeka k človeku a svetu.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2020

    Andrej Kavuljak: Žiare

    Nitrianske knieža Pribina prichádza na franský dvor na čele Mojmírovho posolstva. Privádza so sebou Marvu, vnučku niekdajšieho pána na Vyšehrade, odhodlanú stať sa medzi Frankmi kresťankou. Trenčo, pán Trenčína, ktorý Marvu ľúbi, sa s nevôľou dozvedá o jej duchovnej premene. Prehovorí knieža, váhajúce medzi pohanstvom a kresťanstvom, po jeho návrate, aby sa spolu odobrali na horu Žiar, kde čoraz menšia hŕstka pohanov vykonáva svoje obrady, utvrdzuje sa takto v obrane starej viery. Tu sa mládenci zoznámia s Daricou, dcérou Duchoslava, hradného pána na Vyšehrade, ktorá obom učarí. Medzi sokmi v láske sa rozpúta čoraz prudší zápas o priazeň dievčaťa... Historik, povolaním lesný inžinier Andrej Kavuljak (1885 – 1952) sa síce venoval prevažne rodnej Orave, jednako vo svojej jedinej próze z konca 30. rokov sa podujal evokovať mocenské boje a zrážky, v ktorých sa formovala Veľká Morava, prvý štátny útvar západných Slovanov. Vytvoril príbeh čo do fabuly vynaliezavý a bohatý na nečakané zvraty, ktorý sa z Ponitria presúva na franský dvor i do Zadunajska. Román Žiare na desaťročia uviazol v rukopise, teraz vychádza z autorovej literárnej pozostalosti.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Marián Grupač: Iný

    Román Iný ponúka dynamický, živý a autentický príbeh, ktorý sa začína v súčasnosti a v retrospektívnych linkách sa v úvode vracia do sedemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia, najmä preto, aby sa čitateľ zoznámil s dvomi, na prvý pohľad obyčajnými chlapcami. Tí až takí obyčajní napokon nie sú. Michal je potomok Kubánca a Slovenky, Gregor je zase po matke Róm. Ich zjavná inakosť sa ešte znásobuje v provinčnom prostredí plnom predsudkov, kde obaja vedno vyrastajú takmer ako bratia. Úprimné priateľstvo sa však v dospelosti naruší, udalosti sa zvrtnú neočakávaným smerom. To je stále len úlomok celej životnej mozaiky dvoch blízkych ľudí, rozohrávajúcej sa na Slovensku. Príbeh dvoch mužov, ktorých životy spojila a tiež rozdelila jedna žena, prezrádza, že vždy nás môže ešte zachrániť láska. Takisto, ako nás môže poľahky zabiť.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Viktória Larišová: Mapa nočnej oblohy

    Autorka ponúka hodnovernú poéziu, jej básne poskytujú možnosť orientovať sa aj v zložitejších súvislostiach. Vo svojom debute tvorí obrazy, ktoré zachycujú niekedy až fantastický priestor mimo slov, to nepomenovateľné, čo sa zvyčajne odohráva v mlčaní. Pomyselnému ja nezáleží na mene, netrápi ho vlastná identita. Nečudo, tá sa rozvíja zakaždým nanovo. Nechýba mu odvaha vykresľovať veci zahalené tajomstvom, snaha dozvedieť sa o sebe viac. Do rozhovoru s alter ego neraz vkĺzne i výčitka, no napriek márnosti, nemožnosti spoznať svoj údel či nedosiahnuteľnosti ideálu sa zdá, že svet je ešte schopný obzrieť sa v zrkadle a objaviť svoje čaro.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Marián Šidlík: Trblietanie v modrej tráve

    V kláštore, niekde na odľahlom mieste v juhovýchodnej Ázii, si mních tajne číta denník, ktorý neočakávane dostal od matky svojho chovanca. Pohrúžený do jej sveta si vytvára iluzórnu predstavu o žene, o jej pohnútkach a túžbach. Vlastná ilúzia ho núti čoraz viac pochybovať o sebe, pomenovať cit, čo ho vzďaľuje od života, aký si zvolil. Podarí sa mu napokon odolať vášni? Na pozadí uchvacujúcej prírody sa stretávajú dva odlišné svety. Jeden známy, kde milenci z mäsa a krvi prežívajú skutočnosť v pomaly plynúcom čase, druhý tajomný, ktorý možno okúsiť počas rozjímania. A hoci mních, akoby na hranici medzi nimi, vie, že sa nedá dotknúť všetkého, pokúša sa pochopiť svetské šťastie, ako aj ženu, ktorá ho nesmierne priťahuje.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Erika Jenak: Ženy zo zastávok na znamenie

    Autorka sa očividne dotýka pálčivých problémov, najmä súčasnej globalizácie a jej následkov. Čitateľa zasväcuje do prostredia nadnárodných firiem, do ich ubíjajúcej byrokracie. Nejednu drámu sprevádza fóbia, choroba alebo tajomstvo. V zbierke poviedok rezonujú predovšetkým aupairky, opatrovateľky, lektorky. Študentky či cudzinky bez adries žijú v zamestnávateľovom byte, pretĺkajú sa životom, ktorý sa musí vtesnať do jedného kufra. V Európskej únii, neraz s bezvýznamným vzdelaním, skúšajú svoje šťastie, niektoré bez pracovného povolenia, za nízku mzdu, s cieľom zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Aby si zarobili na živobytie, nosia deti do škôl, na krúžky, dostávajú sa do slepej uličky. Cestujú hromadnou dopravou. Na predmestiach, v zastrčených mestských kútoch, odkiaľ sa domáci presúvajú autami, čakajú na autobus a na zastávkach už tmavou pleťou upútavajú pozornosť policajných hliadok, ktoré ich z času na čas kontrolujú.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Tomáš Kvič: Smäd pána Chagalla

    Človek sa prostredníctvom irónie odjakživa vyrovnáva so skutočnosťou. I Kvič reaguje na absurdity, aké plodí súčasná doba, a hravým spôsobom, skôr nadľahčene než zlomyseľne, miestami priam aforisticky, si vytvára vlastný odstup od tragických udalostí. Vo svojom básnickom debute, v ktorom vyhrotený pocit vykorenenosti vedie k vzdoru voči individualizmu v atomizovanej spoločnosti, ponúka autentickú skúsenosť, vyhýba sa priamočiarosti a prirodzene využíva osvedčené prostriedky – kontrast, parafrázu či narúšanie ustálených jazykových väzieb. Niektoré básne sa na prvý pohľad môžu zdať útržkovité, akoby neuchopiteľné, no v snahe vystihnúť človeka a jeho miesto v čoraz zložitejšom svete pripomínajú napokon ostrovy, čo sa spájajú do kontinentov. A v neposlednom rade spochybňujú akékoľvek absolútne hodnoty.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2018

    Martin Vlado: stále si myslím že existuje to miesto

    V tejto zbierke sa nachádzajú nielen experimentálne ladené básnické cykly, kde hra s písmenami a číslami vyjadruje istú túžbu a jej naplnenie, ale aj také, čo nevybočujú z rámca tradičnej poetiky. V nich sa autor vracia do 70. rokov minulého storočia a svoje spomienky uzatvára vo voľnejšie nadväzujúcich básňach. Zo zvažovania možno vytušiť, ako sa navzájom prelínajú minulosť a budúcnosť. V jednom aj druhom prípade ukazuje autor svoj zmysel pre koncízny prejav nanajvýš v náznakoch, pritom nestráca svojrázny dôvtip, ktorý čitateľ pozná už z jeho predošlých básnických zbierok.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2017

    Mária Mikitová Janošková: Výsledok: Bez riešenia

    Básnická zbierka Výsledok: Bez riešenia predstavuje prierez doterajšou tvorbou, ktorá sa rozvíjala od autorkinej mladosti až po súčasnosť. Aj keď sa básne neodvolávajú na konkrétne časopriestorové súradnice, nejde o putovanie po neznámych miestach v neznámom čase. Naopak, vyjadrujú pohľad na bežné udalosti, rekapitulujú to, čo je v nich dôležité pre človeka, ktorý sa často ocitá v slepej uličke pre množstvo obmedzení – mentálnych, animálnych, sociálnych a pod. A za tým všetkým, čo možno v chaose tušiť ako nevýrazné či dokonca neviditeľné, sa ukrýva snaha zachytiť čosi trvalé, oprieť sa o pevné body, ktoré pomáhajú dešifrovať pravdy o svete.

Strana 1 z 3