• Vydavateľstvo Pectus, Košice 2021

    Ľudovít Petraško: Spod prachu zabudnutia

    Nič vraj nie je staršie ako včerajšie noviny – toto obľúbené tvrdenie platí iba podmienečne. V dobovej tlači, práve tak ako v knižkách zabudnutých autorov, sa totiž oplatí zalistovať i po desaťročiach, ba stáročiach, pravda, ak nás neodradí prach, ktorým zapadajú v knižniciach. Dozvieme sa všeličo: ako sa javil Šariš či vôbec Horné Uhorsko nemeckým cestovateľom v 18. i 19. storočí, ako vnímali postavenie Slovákov v mnohonárodnom štátnom útvare, ale aj o udalostiach novšej histórie, ktorá mala na východe Slovenska neraz špecifickú podobu. A pripomenieme si aj umelcov, tunajších rodákov, ktorým sa dostalo uznania vo svete. Takto hádam tiež pochopíme, odkiaľ sme vyšli, a tiež, kde má pôvod nejeden predsudok, ktorý sa so zarážajúcou húževnatosťou drží pri živote.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2016

    Litteriáda 2016

    V antológii Litteriáda 2016 sa nachádzajú ukážky z literárnej tvorby účastníkov 4. ročníka medzinárodného literárneho festivalu. Slovenskú literatúru v nej prezentujú prozaik Zdenko Fajčák a básnik Marián Hatala, nemeckú Karl Grenzler a poľskú Stefan Jurkowski a Marek Petrykowski. Tentoraz prevažuje poézia. Zdá sa, že jej autorov spája predovšetkým autoprezenčná lyrika, isto príznačná pre súčasnosť. To neznamená, že sa nevyjadrujú k aktuálnym spoločenským problémom. Svojrázne, často s nadhľadom, ale aj ironickým odstupom, pertraktujú politiku, sociálne siete a iné neduhy. Zároveň vo vlastnom postoji k svetu neobchádzajú medziľudské vzťahy, všímajú si dilemy, kolízie, dokonca drámu človeka, bez ktorej by sa umenie vyprázdnilo. Nezávisle od úrovne textov, ktorú rôzni autori ani nemôžu zdieľať rovnako, ponúkajú svoj hlas akoby mimochodom, nenápadne, o to viac sympaticky, že sa nesnažia zaujať za každú cenu.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2010

    Litteriáda 2010

    Litteriáda je medzinárodný literárny festival organizovaný v Košiciach. Antológia Litteriáda 2010 vznikla z potreby priblížiť čo najširšiemu čitateľskému publiku tvorbu účastníkov 2. ročníka tohto podujatia. V časoch spolitizúvania kultúry sa bezradný čitateľ v záplave komerčných titulov často dostáva do situácie, keď sa pýta, aká je kvalita mnohých kníh a aký význam spoznávania ich obsahu. Publikácia mu svojím, hoci priúzkym výberom z hornej poličky umožňuje zorientovať sa, aby si vedel vybrať a čítaním nestrácal čas. Kým poéziu v antológii reprezentujú Poliaci (Marek Wawrzkiewicz, Elżbieta Musiał, Marta Świderska-Pelinko) a Litovčan (Vladas Braziūnas), prózu ponúkajú Litovčanka (Birutė Jonuškaitė), Rakúšan (Beppo Beyerl), Nemec (Martin Becker) a dvaja Slováci (Ľudovít Petraško, Peter Karpinský). Texty sú rôzne, tak ako spisovatelia, no spája ich jedno: autori sa usilujú o trvalé hodnoty v literatúre, dbajú o umeleckú úroveň vlastných diel, skôr než sa dostanú na knižný trh v ich krajine. Srdečne vás pozývajú na hostinu, na akej nároční a citliví labužníci dokážu oceniť jedinečné chody, pretože im každodennosť menia na poéziu, zmysel ich existencie.