• Vydavateľstvo Pectus, Košice 2021

    Ľudovít Petraško: Fortunátus a jeho čarovný mešec

    Po stáročia sa tešili mimoriadnej obľube: dobrodružné, hrôzostrašné aj sentimentálne príbehy označované ako ľudové čítanie. Poznali ich aj u nás. Poskytovali zábavu alebo vyvolávali napätie, mnohé pretrvali dodnes: historky o kúskoch šibala Eulenspiegela či obyvateľov mestečka Šilda, nášho Kocúrkova. Dokonca história doktora Fausta a jeho paktu s diablom sa dostala i do svetovej literatúry. Prostredníctvom rozprávkového príbehu človek vyjadril svoje odveké túžby: mať stále dostatok peňazí, môcť sa v okamihu premiestniť kamkoľvek na svete. Oboje sa vďaka zázračnému mešcu a zázračnému klobúku splní Fortunátovi na jeho dobrodružných cestách po svete. Ľudové čítanie sa neobmedzuje na jednu národnú literatúru, je to naše spoločné, európske kultúrne dedičstvo. V týchto príbehoch sa zobrazuje síce život, myslenie a cítenie človeka minulých vekov, jednako si uchovávajú poetický pôvab. Preto sa k nim oplatí vracať, povedzme naším prerozprávaním, ktoré vychádza z pôvodných nemeckých prameňov.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2016

    Janka Halušková: Kvapky a ich priatelia

    Za dedinou, nevedno, ako blízko, ako ďaleko, sa rozprestiera les, za ním lúka a za ňou rybník. Lekná sa vynímajú na hladine, ryby sa hrajú na schovávačku, žubrienky špliechajú vodu na všetky strany. Neraz sem zavíta vietor. Rozvlní trávu, prešmykne sa korunami stromov a priveje oblak, odkiaľ znenazdajky spadnú kvapky Čľupka a Čľapka. Zdá sa, že život v krajine plynie pokojne a nič nemôže narušiť poriadok. Lenže sestry spoznajú žabku Kvákalku, dozvedia sa, že z rybníka mizne voda, dar, bez ktorého sa nikto nezaobíde. Aby zachránili priateľov pred katastrofou, pokúsia sa vypátrať príčinu. Spoločne prebdejú noc a odhalia vinníka. A predsa neprekonajú ťažkosti ľahko, objavia sa nové prekážky.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2014

    Ľudovít Petraško: Strážca jazera

    Dnes si už ľudia povesti nerozprávajú, v pamäti sa často uchovala iba matná spomienka. Zabrániť tomu, aby sa na ne nebodaj celkom zabudlo, majú knihy. Zberatelia či vydavatelia zaznamenali povesti tak, ako ich počuli od pamätníkov. Ibaže spôsob, ako to urobili, časom neraz zostarel, a tak treba po nich siahnuť znovu, prerozprávať ich, prispôsobiť nášmu dnešnému vnímaniu. Z tejto knižky sa teda dozvieš, prečo napríklad stojí zborovský hrad práve na Makovici a nie na susednom vrchu, ako človek zistil, že sa v zemi nachádza soľ, koho zobrazuje nezvyčajná skala pri Lipovciach zvaná Kamenná baba, ako prišiel Prešov k svojmu menu, koho zobrazujú dve postavičky na jednej strane Urbanovej veže aj to, ako sa ochrániť pred bosorkami. Že nijakých niet? O toto sa povesť nestará. Má svoju pravdu a od nás žiada iba to, aby sme jej uverili. Práve preto ich – práve tak ako rozprávky – máme tak radi.

  • Vydavateľstvo Pectus, Košice 2011

    Janka Halušková: Kto býva s Barborkou

    V jedno daždivé popoludnie si Barborka všimla, že jej zo stola zmizla obľúbená zelená farbička. Také veci sa občas stávajú. No na druhý deň sa stratilo strúhadlo. To už začalo byť podozrivé. Barborka sa dala do hľadania a pod stolíkom objavila škatuľu od svojich nových sandálov. Vrchnák sa však nedal nadvihnúť a na boku bol akýsi zvláštny otvor. Nevedela sa ubrániť zvedavosti, nazrela dovnútra. A veru, to, čo uvidela, ju úplne ohromilo. Otvoril sa pred ňou celkom iný, a predsa trošku známy svet... Barborke sa podarí odhaliť veľké tajomstvo. V domčeku zo škatule sa totiž dejú veci, ktoré jej veľmi pripomínajú domov. A každý deň sa môže tešiť na ďalšie prekvapenia. Ako to celé dopadlo? Začítajme sa spoločne do Barborkinho príbehu, veď niečo také sa veľmi ľahko môže pritrafiť aj nám. Stačí mať otvorené oči. A čítať.