Maria Konopnicka: Pod zákonom

Pôvodná cena
11,90 €
Cena (bez DPH)
10,27 €
DPH (10%)
1,03 €
Cena (s DPH)
11,30 €

Hanu po trojročnom odpykaní trestu za krádež, ktorej sa nedopustila, nepustia na slobodu, musí podstúpiť nútený pobyt. Internovanie ustanovené cárskym zákonom však spočíva jedine v premiesťovaní väzňov do iného mestečka, kde ich magistrátni úradníci nechávajú napospas ulici.

Hanu po trojročnom odpykaní trestu za krádež, ktorej sa nedopustila, nepustia na slobodu, musí podstúpiť nútený pobyt. Internovanie ustanovené cárskym zákonom však spočíva jedine v premiesťovaní väzňov do iného mestečka, kde ich magistrátni úradníci nechávajú napospas ulici. Za pomoci hliadok vojenskej polície nanajvýš udržiavajú poriadok, nezaujíma ich, čo dokáže spôsobiť bieda, a naostatok ani nevedia trestancom zabrániť v úteku. Hana verí, že odhodlanie pracovať ju uchráni pred hladom a nedostane sa na scestie. Poznačená biľagom premiestenej naráža na prekážky, stráca kontrolu nad sebou následkom uplatňovania predpisov a odľudštená sa ženie do záhuby. Konopnicka sa vyhýba psychologizmu, konanie ľudí odvodzuje skôr od spoločenských javov a svojím príbehom potvrdzuje, že právo si prispôsobuje a napravuje človeka na svoj obraz, vždy chráni záujmy tých, ktorí sú pri moci, dnes už oddelenej od politickej. Autorka tiež nemálo napovie o pomeroch, aké vládli na poľskom území spadajúcom do ruského záboru, väzenie, väčšinou ako súčasť radničného komplexu, zo súčasného pohľadu nahrádzalo aj polepšovňu.

Podrobnosti
Vydavateľstvo Pectus, Košice 2023
ISBN 978-80-89435-45-6
tvrdá väzba, počet strán: 136
formát: 120 x 190 mm
VOC s DPH: 7,74 €

Nie sme neomylní, vo svojej práci máme stále čo zlepšovať. Uvítame akýkoľvek komentár, ktorý nám pomôže vyhnúť sa nedostatkom v našej redakčnej práci. Komentáre však môžu pridávať iba prihlásení používatelia. Najprv sa, prosím, prihláste. Ak nemáte ešte účet s údajmi na prihlásenie, môžete si ho vytvoriť zaregistrovaním.